V ponedeljek smo gostili mreženje ponudnikov butičnih namestitev Slovenije
Združenje za razvoj in promocijo butičnih namestitev in Zavod za turizem, kulturo, mladino in šport Brda sta v ponedeljek, 25. novembra organizirala dogodek »Mreženje ponudnikov butičnih namestitev Slovenije« in posvet na temo »Butične nastanitve v Sloveniji«. V sklopu dogodka so organizatorji skupaj z 80 udeleženci zagrizli v definicijo »butičnosti«, ki je velikokrat napačno zaznana s strani lokalnega prebivalstva, v ospredje pa so postavili tudi izzive kategorizacije butičnih nastanitev, podporo s strani destinacij kot tudi države.
Skozi tri panele (Poskus definicije butične nastanitve, Butični turizem in destinacija – segmentacija destinacij in promocija ter Butični turizem in država) so mnenja in izkušnje delili Martina Breznik (Hiša Raduha), Martin Šabec (Sibon Wine Resort Jeruzalem), Milena Peterc (Peterc Vineyard Estate), Martina Alma (Vila Alma Vista), Barbara Zmrzlikar (STO), Tina Novak Samec (ZTKMŠ Brda), dr. Marjetka Pezdirc (ZTKMŠ Metlika), Klemen Langus (Turizem Bohinj), mag. Suzana Zagorc (Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport), Brigita Habjan Štolfa (Severnoprimorska gospodarska zbornica), Fedja Pobegajlo (Turistično gostinska zbornica Slovenije), dr. Maja Uran Maravić (Turistica Portorož) in mag. Helena Cvikl.
Prisotni so pozdravili tovrstno mreženje in izmenjevanje mnenj o ponudbi v Sloveniji, ki je že sama po sebi butična destinacija, torej destinacija z razpršeno ponudbo, ki jo krojijo številne zanimive in predvsem med seboj popolnoma različne zgodbe, izbranost, personalizirana ponudba ter, kot najpomembnejše, gostoljubnost, vpetost v lokalno okolje ter promocija pristnih vrednot ter ljudi. Pozdravili pa so tudi težnjo združevanja vseh butičnih namestitev z namenom ovrednotenja, koliko je sploh tovrstnih namestitev v Sloveniji, izmenjevanja dobrih praks ter pridobivanja močnejšega glasu v odnosu do odločevalcev. Pomemben poudarek je bil tudi, da je treba gostom komunicirati vnaprej, kaj lahko pričakujejo pri posamezni butični nastanitvi, saj v primeru zavajanja gostov nastaja škoda tako na ugledu posamezne namestitve kot tudi destinacije kot take. Panelisti so se dotaknili tudi tematike, da je potrebno preseči miselnost zadrževanja gostov znotraj ene destinacije in pričeti prisegati na usmerjanje gostov v kroženje po celotni Sloveniji, saj so razdalje v Sloveniji iz stališča tujih gostov izredno majhne. Dober primer tovrstnega kroženja in medsebojnega promoviranja je med Skupnostjo julijskih Alp in destinacijo Brda.
»Butični turizem je tisti turizem, ki v največji meri sodeluje z lokalno skupnostjo, ker v lokalno skupnost vstopa in iz lokalne skupnosti jemlje svoje navdihe za svojo t.i. butično ponudbo,« butični turizem opredeljuje Klemen Langus, direktor Zavoda Turizem Bohinj, ki dodaja: »Menim, da je butičnost odgovor na vprašanje razpršenosti turizma. Ta razpršenost pa temelji na temu, da vstopa v prostor kot gost, se tam kot gost obnaša in iz prostora jemlje svoje zgodbe, ki jo gostu nazaj vračajo. To je ključnega pomena za slovenski turizem.«
Zanimiva je tudi opredelitev butičnega turizma, ki jo je delila Martina Breznik iz Hiše Raduha: »Butične nastanitve so pred svojim časom, butični turizem pa je izvoz na lastnem terenu. Gost, ki pride, vidi neko celoto. V tem poslu rabiš ogromno energije, ljubezni.«
Konkretno zgodbo je delila Martina Alma iz namestitev Vila Alma Vista: »Izhajam iz vinske hiše. Vino je determiniralo našega gosta, zato je bila odločitev za vilo dokaj naravna. Prav v času kreiranja naše namestitvene zgodbe smo naleteli na članek, da vil v Sloveniji primanjkuje. Nismo pa vedeli v kakšno polje se bomo podali. Namreč že takrat je bil naš gost dokaj zahteven, smo si pa tudi postavili kar visok nivo. Naš gost ve, da ga osebno spremljamo, obenem pa mu dajemo tudi ves prostor, ki ga rabi. Počitnice si kreira sam, a ve, da smo mu na razpolago.«
Direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda Tina Novak Samec je o poti briške destinacije med butične vode povedala: »V Brdih so tempo in razvoj kvalitete butične ponudbe narekovali vinarji. Ti so se združevali že v začetku 90. let prejšnjega stoletja, na svojih domačijah pa ponujali doživetja degustacij njihovih vin, pa tudi ogled kleti, nenazadnje sami osebno izrekali dobrodošlico gostom. Butični turizem torej v Brdih resnično sega kar nekaj desetletij v zgodovino. Potrebno pa je poudariti, da če temu ne bi sledili butične nastanitve, gostinska ponudba in ostalo, gostje ne bi prihajali v Brda. Prišlo bi namreč do razkoraka pričakovanj in ponudbe. Potrebno pa je tudi paziti, kaj je butično in kaj luksuzno, nenazadnje premalo poudarka dajemo vidiku osebnega pristopa do posameznega gosta.«
Združevanje butičnih namestitev je že krenilo na ambiciozno pot z ustanovitvijo Združenja za razvoj in promocijo butičnih namestitev (Slovenia luxury stay). Članica združenja Milena Peterc iz Peterc Vineyard Estate je kot cilje združevanja izpostavila: »Želimo si svoje družine, da se preštejemo in da se nas prizna kot poseben segment turizma. Trenutno se namreč pripoveduje butična zgodba v butični Sloveniji brez glavnih akterjev, nas ponudnikov butičnih namestitev. Tu v Brdih smo dali iniciativo. Začeli smo in si želimo, da bi sledili vsi v Sloveniji, da lahko to združenje postane vseslovensko združenje ponudnikov butičnih namestitev.«
Barbara Zmrzlikar iz Slovenske turistične organizacije je glede podpore STO tej zamisli povedala: »Na STO pozdravljamo združevanje butičnih namestitev in želimo, da bi združenje pridobivalo na obsegu. Prav je, da določeni kriteriji butičnosti pridejo tudi iz vrst butičnih namestitev. Z združevanjem tovrstne namestitve pridobivajo moč. Med seboj si izmenjujejo dobre prakse, dobre izkušnje, se učijo drug od drugega, hkrati pa identificirajo, kaj je tisto, kar jim manjka, kar jim moramo pomagati recimo drugi na različnih institucijah. Lažje pa tudi zagovarjajo svoja mnenja in imajo boljšo pogajalsko pozicijo, ko se kakšna uredba ali zakonodaja spreminja.«
Dogodek se je zaključil z vtisi Draga Bulca, najbolj prepoznavnega slovenskega turističnega novinarja in vrsto let predsednika društva Turističnih novinarjev Slovenije, danes častnega predsednika društva: »Slovenija je turistični butik Evrope. Naša ponudba je tako po naravnih danostih in človeških potencialih usojena na butičnost, kar pa je povezano z ogromno znanja. Celotno življenje sem bil promotor turizma, danes pa sem njegov zmerni zaviralec. Turizem je namreč potrebno razvijati previdno. Prav butičnost nas rešuje in nas bo tudi v prihodnje. Butičnost odpira vrata kreativnosti.«
Združenje za razvoj in promocijo butičnih namestitev
Zavod za turizem, kulturo, mladino in šport Brda