Med 18. in 22. novembrom obeležujemo evropski teden zmanjševanja odpadkov. Letošnja tema je zmanjšanje odpadne hrane.
Ob tej priložnosti je Komunala Nova Gorica d.d. pripravila video o problematiki odpadne hrane in nasvetih, kako zmanjšati količino živilskih odpadkov. Vabljeni k ogledu!
Naj pa še opozorimo na nekaj akcij, ki se odvijajo v Sloveniji:
Odpadki v kuhinji? Ne, hvala!
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju s Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 21. novembra v Hiši Evropske unije v Ljubljani organizira dogodek, ki bo poudaril pomen zmanjšanja odpadne hrane. Poleg predstavitev vodenja kuhinjskih dnevnikov v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo potekala tudi kuharska delavnica s priznanim kuharjem Primožem Dolničarjem, ki bo predstavil praktične nasvete za ravnanje s hrano brez odpadkov. Na brezplačni dogodek se lahko prijavite preko spletne prijavnice.
Kuhinjski dnevniki odpadne hrane
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo poziva gospodinjstva, da se do 15. decembra pridružijo izpolnjevanju kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane. Ti jim bodo omogočili vpogled v količino in sestavo odpadne hrane ter služili kot osnova za oblikovanje politik za zmanjševanje njene količine. Udeleženci bodo nagrajeni s praktičnimi kuhinjskimi pripomočki ali priložnostjo za sodelovanje v kuharski delavnici. Več na povezavi: Pridružite se izpolnjevanju kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane | GOV.SI
Nagradni natečaj za šole: Stran pa ne bomo metal’!
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z Ekošolo k iskanju načinov za zmanjšanje količin odpadne hrane v šoli in doma poziva tudi osnovnošolce. Ti bodo do marca prihodnjega leta pripravljali kreativne kampanje za ozaveščanje vrstnikov. Najboljši prispevki bodo razglašeni in nagrajeni na dogodku ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane, 24. aprila 2025. Več o natečaju si lahko ogledate na spletni strani Samo1planet: Nagradni natečaj za šole: »Stran pa ne bomo metal'!«