Vabljeni na spominsko slovesnost v Gornjem Cerovem in pri Peternelu

datum: 16.05.2022

V nedeljo, 22. maja 2022 Občina Brda, Krajevne organizacije borcev za vrednote NOB Brda, Ozvvs Brda in Združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica vabijo na tradicionalno spominsko slovesnost:
ob 15.00 v Gornjem Cerovem in ob 17.00 pri Peternelu.

Izsek iz časopisa Dnevnik, 2. 6. 2011:

"Dvaindvajsetega maja 1944 so Nemci z veliko ofenzivo udarili po partizanskih jedrih od Gorice do Kobarida. Goriška brda so obkolili iz štirih smeri. V neenakovredni moči mož in oborožitve (1500 vojakov, 6 tankov, več kot 200 konj na nemški strani in na drugi strani 250 slovenskih partizanov ter 150 garibaldincev) so okupatorji utrpeli nepričakovane izgube in niso dosegali pričakovanih uspehov. Zato so, kamor so prodrli, pustili za seboj maščevanje. Poboj desetih talcev v Zgornjem Cerovem. Požig dveh hiš pri Peternelu, v katerih je v nepredstavljivi grozi zgorelo dvaindvajset domačih in od drugod prignanih nesrečnih ljudi. Peternel je mesto najhujšega zločina okupatorjev v Brdih."

Peternel 2022