Presežena opozorilna vrednost ozona v Novi Gorici dne 27. junij 2019

datum: 27.06.2019

Agencija RS za okolje (ARSO) opozarja, da je na merilnem mestu Nova Gorica urna vrednost ozona danes (27.6.2019) ob 15. uri presegla opozorilno vrednost 180 μg/m3!
Urna vrednost ozona je bila ob tem času 189 μg/m3, povprečna 8-urna pa 119 μg/m3.

Merilno mesto je glede meritev ozona locirano tako, da podatki veljajo za širšo okolico. Glede na vremensko napoved lahko pričakujemo preseženo opozorilno vrednost ozona še vse popoldne, v večernih urah pa naj bi raven padla.

Vrednosti ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala.

Priporočamo, da ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je raven ozona nižja. Tudi zdravim ljudem priporočamo, da se izogibajo naporov v času trajanja visokih vrednosti ozona.

Priloga: