Začeli smo e-ciklirati!

datum: 10.03.2017

V četrtek, 9. marca, so občine Ajdovščina, Brda, Kanal, Miren – Kostanjevica, MO Nova Gorica, Renče – Vogrsko, Šempeter – Vrtojba in Vipava prejele novo infrastrukturo za oddajo odsluženih malih aparatov in baterij. V občini Brda je zbiralnik nameščen na Dobrovem v ekološkem otoku ob obračališču za šolske avtobuse ob OŠ Dobrovo.

V družbi ZEOS, d.o.o. so leta 2016 pričeli z izvajanjem petletnega ozaveščevalnega projekta na področju pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami z naslovom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki in s sloganom E-cikliraj. Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije in Ministrstva za okolje in prostor RS. V sklopu projekta vzpostavljajo potrošniku prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij: postavitev uličnih zbiralnikov na ekološke otoke in druge lokacije širom Slovenije ter zelenih kotov v večje trgovske centre, za zbiranje teh odpadkov na podeželju pa bodo izvajali mobilna zbiranja. Organizirajo več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti nove možnosti za oddajanje e-odpadkov in odpadnih baterij in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.

Odsluženi mali aparati in baterije namreč ne sodijo med mešane komunalne odpadke, gre za posebne odpadke, saj vsebujejo težke kovine, ki so v primeru nepravilnega ravnanja za okolje zelo nevarne, po drugi strani pa so to tudi surovine, iz katerih lahko naredimo nove proizvode in s tem ohranimo tudi naravne vire.

Tekom izvajanja petletnega projekta želijo njegovi izvajalci spreminjati navade občanov in občank na področju ravnanja s starimi aparati. Zavedajo se, da le ozaveščanje zaradi pomanjkanja časa ob današnjem življenjskem tempu ni dovolj, zato želijo približati infrastrukturo ločenega zbiranja malih aparatov in odpadnih baterij vsem gospodinjstvom širom države.

»Komunala Nova Gorica d.d. ni le izvajalec GJS zbiranja odpadkov, temveč tudi družbeno odgovorno podjetje, zato je z veseljem pristopilo k projektu pod sloganom E-cikliraj, ki ga vodi družba ZEOS. Cilj izvajanja tega in podobnih projektov je v veliki meri ozaveščanje prebivalstva, ki bo v končni meri pripeljalo k učinkovitejšemu ločevanju vseh vrst odpadkov.« je po predaji v Novi Gorici povedal direktor Komunale Nova Gorica Darko Ličen.

E-cikliraj (9.3.2017)